Rybičky Garra Rufa

10.10.2011 00:00

Rybičky Garra Rufa

  • Bezbolestný peeling kůže

Kdo nebo co jsou rybičky Garra Rufa

Garra rufa druh ryby, které je spolu s druhem Cyprinion macrostomus přezdíváno „Fish doctor“, neboli rybí lékař. Druh Garra rufa se v přírodě na Blízkém východě, především v Turecku, Sýrii, Iráku a Íránu. Uměle jsou ryby chovány v lázních a kvalitních spa centrech. Ryby konzumují odumřelou kůži klienta a tím umožní zdravé pokožce růst. Tato forma procedury má velmi příznivé účinky při léčbě s různými kožními problémy.Čas procedůry je závislý na stavu pokožky.Pohybuje se od 10 minut do 1 hodiny,nejčastěji 30min.

Garra Rufa
Rybičky Garra Rufa žijí v extrémních podmínkách, v termálních pramenech s teplotou 35–43°C. vzhledem k nedostatku potravy v takovémto prostředí se rybičky naučili živit se odumřelou lidskou kůží. Jejich léčebné schopnosti byly již před staletími vyhlášené jako div ne zázračné a i dnes mají skvělou pověst a jsou využívány v beauty a spa centrech po celém světě.
Co se týče léčení lupénky, ekzémů a péče o nohy všeobecně, rybičky Garra Rufa v ní plavou doslova jako ryby ve vodě. Jejich léčebné schopnosti byly objeveny již počátkem devatenáctého století v oblastech Jordánska, jižního Turecka a severní Sýrie. Dodnes se jejich oždibování řadí mezi nejlepší metody léčby lupénky, ekzémů a skvělý přírodní peeling.

Blahodárné působení těchto rybiček si jako první užívali v Turecku. Tam také přišli na to, že Garra rufa instinktivně vyhledávají nemocné a odumřelé kožní buňky. Ty jsou jejich potravou. Nemusíte se ovšem bát, rybičky nemají zuby, takže jde vlastně o zcela přírodní peeling. Odstraněním nadbytečných, zrohovatělých a nefunkčních buněk rybky zabraňují vzniku kožních infekcí. Nejenom, že pojídají odumřelou kůži, zároveň vylučují hojivý a dezinfekční enzym, který hojí ranky.

Jak se na koupel připravit?
Lidé, kteří koupele vyzkoušeli, popisují práci rybek jako jemnou masáž či šimrání. Netradiční peeling kůže je bezbolestný a může být i velice příjemný.

 
A že si užíváte, když vás někdo šimrá na nohou? Tak věřte, že tohle pro vás bude blaho. Dopřejte svým nohám tu nejlepší péči.

 

Zdrojem potravy rybiček Garra Rufa jsou odumřelé a poškozené kožní buňky. Tyto rybičky jsou nedravé a vyznačují se především svou neozubenou čelistí, tedy nemůže dojít k poškození kůže. Svou čelistí bezbolestně obrušují odumřelou nebo narušenou lidskou kůži. Žijí v prostředí o teplotě vody až 37 stupňů Celsia.

Garra rufa – zázračné ryby

Kaprovité rybičky Garra Rufa rodu Ciprinidae, pocházející z termálních pramenů v tureckém Anatolu poblíž města Kangal, dokáží přežívat ve vodě teplé až 36°C. Teplé prameny odedávna lákaly ke koupelím a místní obyvatelé si povšimli blahodárného vlivu koupelí na různé kožní neduhy včetně lupénky. Značný podíl na léčivých účincích byl přisuzován právě rybám Garra Rufa, které vylučují z tlamiček enzymy s hojivými účinky. Protože toto jejich extrémní životní prostředí je charakteristické výrazným nedostatkem vhodné potravy, tak zřejmě i z tohoto důvodu si ryby našly jako zdroj doplňku potravy odumřelou lidskou kůži. Tyto poznatky posléze stály na počátku založení pověstných horských lázní na léčbu kožních chorob. 

Vyhlazovači

Garra Rufa příjemným způsobem pokožku vyhladí. Rybky instinktivně vyhledávají nemocné části pokožky. Je totiž měkčí, dokážou ji tak lehce odstranit. Najdou na těle postižené místo a shromáždí se okolo něho, zůstane po něm bílý flíček. Za krátký čas se však zacelí. Ryby nemají zuby, odstraňováním nemocných částí pokožky působí jako peeling.

Zpět